Способи психологічної допомоги при професійному вигоранн вчителя

Дата: 30 серпня о 14:29, Оновлено 5 вересня о 14:12
Вигорання вчителя: як вчасно помітити та поради для відновлення сил                    Правило кисневої маски для педагогів: практичні вправи для відновлення в  травматичних обставинах | Нова українська школа
Професійне вигорання – це проблема, яка стосується багатьох вчителів, особливо в умовах війни. Воно викликає як реакція на запалення втому, коли людина починає негативно ставитися до своєї роботи та втрачає інтерес до неї. Це захисний механізм організму, який часто не усвідомлюєте. Війна, обстріли, повітряні тривоги, блекаути та постійна загроза створюють надзвичайний рівень стресу, який може призвести до бадьорості.

Ознаки професійного вигорання

1. Емоційне виснаження: Вчитель може відчувати постійну втому, навіть після відпочинку, та відчуття, що все навколо є надто складним або безнадійним.
  2. Цинізм і відчуження: Підвищення критичності до учнів, колег або самого процесу навчання. Вчитель може втратити інтерес до роботи і почати відчувати себе байдужим.
  3. Зниження професійної ефективності: Втрата впевненості у своїх силах, зниження продуктивності та мотивації до роботи.

Причини професійного вигорання

Перевантаження роботою: Величезний обсяг завдань, постійна потреба в підготовці матеріалів, перевірці домашніх завдань і проведенні уроків.

Недостатня підтримка: Відсутність підтримки з боку адміністрації, колег або батьків може призвести до відчуття ізоляції та стресу.

Незадовільна оплата праці: Низький рівень заробітної плати може знижувати мотивацію та підвищувати стрес.

Недостатній баланс між роботою та особистим життям: Тривалий робочий день або нерегулярні години можуть впливати на особисте життя та загальне благополуччя.

Як впоратися з професійним вигоранням

1. Професійний розвиток: Підвищення кваліфікації, участь у тренінгах і семінарах можуть допомогти відновити інтерес до професії.
  2. Самопіклування: Зверніть увагу на фізичне та емоційне самопочуття, використовуйте методи релаксації, такі як йога або медитація.
  3. Залучення підтримки: Розмовляйте з колегами, шукайте підтримку у професійних спільнотах або звертайтеся до психолога.
  4. Встановлення меж: Спробуйте встановити чіткі межі між роботою та особистим життям. Приділяйте час для відпочинку і занять, які приносять задоволення.
  5. Організація роботи: Оптимізуйте процеси, делегуйте завдання та шукайте способи полегшити робочий процес.
До способів психологічної підтримки при синдромі вигорання та збереження психологічного здоров’я можна віднести такі:

1. Дихальна  вправи

Вправи, орієнтовані на глибоке дихання, - важливий компонент збереження здоров'я. Вони є одними з простих і найбільш ефективних методів релаксації. Глибоке природне дихання здатне принести користь практично всім. Воно особливо полегшує життя людям, схильним в стресових ситуаціях до паніки, швидкої стомлюваності, гіпервентиляції, головних болів, м'язової напруги, тривоги, апатії. Вправи з дихальної гімнастики виконують у повільному темпі, спокійно, без напруження, з паузами для відпочинку, щоб не виникало дихального дискомфорту.

Глибоке дихання є технікою, якою ви можете скористатися у будь-який час і в будь-якому місці, для того, щоб зняти емоційне і фізіологічне збудження, пов'язане зі стресорами.

Вправа «Глибоке дихання»

Зробіть глибокий вдих, випинаючи живіт вперед до відчуття участі у цьому діафрагми. Тепер трохи повільніше видихуйте повітря до втягування живота всередину. При цьому уявляйте, що ви вдихаєте цілющий кисень – здоров’я, спокій, а видихаєте непотрібне організму - хворобливість і хвилювання.

Вправа «Дихання «Ха»

Станьте, ноги поставте нарізно. Повільно підійміть обидві руки над головою, зробіть глибокий вдих і затримайте дихання на 5-10 секунд (можна рахувати до 10-20). Після цього, різко опускаючи руки вниз, нахиліться вперед і видихніть максимум повітря зі звуком «ха». Виконайте цю вправу декілька разів, після цього ви відчуєте, що хвилювання зменшилось, з’явилась впевненість.

Які дихальні тренажери будуть корисними

Ефективність занять дихальною гімнастикою можна підвищити, якщо додатково використовувати дихальні тренажери, як-от: трубочка занурена у склянку з водою, за допомогою якої видувати повітря; сопілка, пограйте з  на музичному інструменті; пристрої для пускання мильних бульбашок; повітряні кульки.

2. Музикотерапія

Людям здавна відомо про цілющі властивості музики. У наш час музика широко використовується в лікуванні нервової системи. Музичні твори проти головного болю, емоційного напруження - Л. Ван Бетховен «Фіделіо» - В. А. Моцарт «Дон Жуан» - Ф. Ліст «Угорська рапсодія № 1» - Д. Хачатурян. Сюїта «Маскарад» - Дж. Гершвін «Американець у Парижі».

Опитування з вибором відповідей

1.  Який фактор, може призвести до професійного горіння вчителів?
АНедостатнє фінансування освіти
БВідсутність можливості вибирати учнів
CНизький рівень мотивації учнів
DВідсутність можливостей професійного розвитку
2.  Що, є ознакою професійного виховання?
АЗбільшення інтересу до роботи
БПозитивне ставлення до учнів
CВтрата розуміння та співчуття до учнів
DЗбільшення продуктивності
3.  Який висновок можна зробити, щодо професійного виховання?
АПрофесійне вигорання - це тимчасовий стан, який швидко минає
БПрофесійне вигорання - це ознака слабкості
CПрофесійне вигорання - це серйозний синдром, який потребує уваги
DПрофесійне вигорання - це внаслідок некомпетентності

4.  Які фактори, пов'язані з війною, можуть сприяти професійному вигоранню вчителів?

АВійна може призвести до фінансових труднощів, що впливає на мотивацію вчителів.
БВчителі можуть відчувати страх, тривогу та невизначеність, що ускладнює їхню роботу.
CВійна може призвести до зменшення кількості учнів у школі, що впливає на роботу вчителів.
DВчителі можуть відчувати тиск з боку батьків, які вимагають від них більше уваги до дітей