Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 111 чоловік

Сторінка психолога

Дата: 5 травня 2020 о 16:34, Оновлено 4 квітня о 11:25

Адаптація до школи: як допомогти першачкам, пятикласникам (і не тільки)  впевнено почати навчання | Нова українська школа

Чи готова дитина до 1 класу та як адаптувати її до шкільного життя

11 ЗАПИТАНЬ БАТЬКАМ ВІД ПСИХОЛОГИНІ

https://nus.org.ua/articles/chy-gotova-dytyna-do-1-klasu-ta-yak-adaptuvaty-yiyi-do-shkilnogo-zhyttya-porady-vchyteliv-i-psyhologiv/

Аби розвіяти всі сумніви, коли ж віддавати дитину до школи, батьки мають порадитися з усіма, хто може із цим допомогти – вихователями, вчителями й психологами.

Світлана Ройз підготувала перелік запитань, на які мають відповісти батьки, готуючи дитину до школи.

1. Наскільки дитина може витримати навантаження – бути якийсь час без мами?

2. Наскільки стосунки з батьками сприймаються як надійні? Адже дитина зможе проявляти активність, цікавість, тільки відштовхуючись від відчуття безпеки й підтримки в родині.

3. Наскільки дитина справляється з напруженням (розчаруванням) – наприклад, коли їй не дали відразу ж бажаного? Як вона впорається, якщо захоче відповісти, а вчитель викличе іншу дитину?

4. Наскільки дитина підготовлена – бачила, спілкувалася з різними людьми? Чи є в неї досвід взаємодії, чи звертали взагалі її увагу на дітей і дорослих різних психотипів, тілесних типів, різного віку?

5. Чи зможе дитина витримати напруженняколи на неї якийсь час не звертають персональної уваги (учитель, навіть найкращий, не зможе приділяти увагу тільки одному учневі)? Чи впорається із цим навантаженням дитина? Як буде поводитися – пустувати, плакати, проявляти агресію?

6. Чи сприймає дитина, що звертаються і до неї, коли звертаються до всієї групи?

7. Чи може дитина попросити в інших людей допомогу – наскільки вона впевнена, що її підтримають?

8. Якщо дитина вчиться писати букви, то говорить “я намалювала букву” чи “я написала букву”? Адже “намалював” – це ознака ігрової, творчої діяльності та мотивації. “Написав” – уже навчальної.

9. Наскільки дитина рухлива, розкута в рухах, наскільки батьки дозволяють або обмежують її рухову активність?

10. Чи є в дитини режим дня, правила, щось, що виконується регулярно (це впливає не тільки на можливість “витримувати” правила, а й на загальне відчуття безпеки)?

11. Наскільки дитина впевнена, що вона “хороша просто так”?

Тож школа – це новий етап життя дитини, до якого дійсно треба готуватися. Але свої зусилля краще зосередити не на якомога більшій кількості гуртків та підготовчих курсів, а на спільно проведеному часі з дітьми. Коли батьки з дитиною ліплять, малюють, рахують, співають, розмовляють, домовляються і вчаться діяти за певними правилами – це теж навчання і підготовка до шкільного життя.


Ти як?

Всеукраїнська програма ментального здоров'я
за ініціативою Олени Зеленської

https://www.howareu.com/

Ти як?Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як?" — Обласне управління  охорони здоров'я

Ти як?Ти як?Ти як?Ти як?». Триває Всеукраїнська програма ментального здоров'я - Новини -  Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури УкраїниТи як? - Поговоріть про своє ментальне здоров'я із... | Facebook


Тест на темперамент А. Белова «Формула темперамента»

Посиланням за яким  можна легко визначити свій тип темпераменту:

https://testometrika.com/personality-and-temper/the-formula-of-temperament-a-belov/


Емоційне вигорання педагога: прояви та профілактика – Управління освіти

Професійне вигорання педагогів

Способи психологічної допомоги

До способів психологічної допомоги при синдромі вигорання та збереження психологічного здоров’я можна віднести такі. Дихальна гімнастика та вправи з глибоким диханням як фундаментальна навичка емоційно-орієнтованого подолання стресу.  Вправи, орієнтовані на глибоке дихання, - важлива складова всіх видів розслаблюючих процедур. Вони є одними з простих і найбільш ефективних методів релаксації. Засвоївши цю техніку, та застосовуючи її в ситуаціях стресу, ви навчитеся запускати її механізм автоматично. Глибоке природне дихання здатне принести користь практично всім. Воно особливо полегшує життя людям, схильним в стресових ситуаціях до паніки, швидкої стомлюваності, гіпервентиляції, головних болів, м'язової напруги, тривоги і апатії. Ці розлади часто є результатом недостатнього насичення організму киснем і накопичення в нім шлаків, хоча в окремих випадках можливе поєднання цілого ряду чинників. Незалежно від причини або конкретної природи розладу глибоке дихання є виключно виправданою стратегією для швидкого зниження стресу різних рівнів. Глибоке дихання є технікою, якою ви можете скористатися у будь-який час і в будьякому місці, для того, щоб зняти емоційне і фізіологічне збудження, пов'язане із стресорами. Вправа «Глибоке дихання» Зробіть глибокий вдих, випинаючи живіт вперед до відчуття участі у цьому діафрагми. Тепер трохи повільніше видихуйте повітря до втягування живота всередину. При цьому уявляйте, що ви вдихаєте цілющий кисень – здоров’я, спокій, а видихаєте непотрібне організму - хворобливість і хвилювання. Вправа «Дихання «Ха» Cтаньте, ноги поставте нарізно. Повільно піднімайте обидві руки над головою, зробіть глибокий вдих і затримайте дихання на 5-10 секунд (можна рахувати до 10-20). Після цього, різко опускаючи руки вниз, нахиліться вперед і видихніть максимум повітря із звуком «ха». Виконайте цю вправу декілька разів, після цього ви відчуєте, що хвилювання зменшилось, з’явилась впевненість. Зняття напруги та релаксація Дуже важливо не накопичувати напругу ні в тілі, ні в розумі. Напруга заважає якісно відпочивати, що призводить до втоми та зростання напруги. Напруга має акумулюючий ефект. Прислухайтесь до свого тіла, у вільний час займайтесь розслаблюючими справами, слухайте музику, спілкуйтесь з природою, зробіть собі масаж тощо. Музикотерапія Людям здавна відомо про цілющі властивості музики. У наш час музика широко використовується в лікуванні нервової системи. Музичні твори проти оловного болю, емоційного напруження - Л. ван Бетховен «Фіделіо» - В. А. Моцарт «Дон Жуан» - Ф. Ліст «Угорська рапсодія № 1» - Д. Хачатурян. Сюїта «Маскарад» - Дж. Гершвін «Американець у Парижі» Музичні твори для зняття гіпертонії та напруженості - Й.С. Бах «Ре-мінор» для скрипки - Б. Барток «Соната для фортепіано» - А. Брукмер Месса «Мі-мінор» - Й.С. Бах «Кантата № 21» - Б. Барток «Квартет № 5» Музичні твори для - Л. ван Бетховен. Увертюра «Егмонт

«Здоров’я – це стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів».  

Психічне здоров’я включає в себе не тільки відсутність психічних розладів, а цілий комплекс, який включає  в себе такий стан особистості, при якому вона здатна розвивати та реалізувати свої здібності, може переживати та використовувати ефективні стратегії подолання повсякденних життєвих стресів, реалізовувати свій професійний потенціал та сприяти розвитку у своїй громаді. 

Психічне здоров’я має важливе значення для особистого благополуччя, підтримки здорових сімейних відносин і здатності людини робити внесок в життя суспільства. Фізичне здоров’я неможливе без психічного здоров’я, адже вони багато чим пов’язані. Наші емоції та відчуття мають вплив на фізичне самопочуття та навпаки. Тому, наприклад, потрібно приділяти особливу увагу проблемам психічного здоров’я людей з хронічними фізичними захворюваннями, здоров’ю людей, що страждають на психічні захворювання, надаючи їм підтримку та професійну допомогу, коли це необхідно. 


Як зберігати спокій та дбати про психічне здоров'я у часі війни? | Блоги  БДМУ

Швидкі дії, як вплинути на спокій: за посиланням

https://nus.org.ua/articles/dolayemo-paniku-46-vprav-i-porad-yak-stabilizuvatysya-pid-chas-vijny/

Як правильно зберігати спокій у будь-якій ситуації | LC Work

Техніки зниження емоційної напруги та тривоги

Методи релаксації та дихальні вправи, що допоможуть знизити тривожний стан:

1. Одним із дієвих способів для зняття емоційного напруження є переключення уваги. Наприклад ми можемо порахувати від 100 до 0 з кроком у 7 (100, 93, 86…), можна навіть засікати час або ж рахувати з рідними.

2. Також заспокоює, коли ми натискаємо на особливі точки свого тіла: ‒ (точка на голові, посередині лобної частини). Вона заспокоює, збільшує активність мозкового кровообігу, коли ми великим пальцем масуємо дану току, то це заспокоює і концентрує нашу увагу. ‒ Точка на руці (між великим і вказівним пальцем). Дану точку радять застосовувати при станах, які пов’язані з запамороченням, головними болями, коли відчуваєте дискомфорт. Легкими масивними рухами повторюєте протягом хвилини, а потім можна повторити. ‒ Під час гострих реакцій на стрес, або самі собі, або ж попросіть своїх близьких помасажувати точки ззаду голови на потилиці. Це покращує відтік крові від голови, що виникає під час психологічного напруження, збудження, повертаючи вас в нормальну форму.

3. Ще один дієвий спосіб – рухи очима. Рухайте очима в різні боки: подивіться вверх, униз, прямо, а потім повільно праворуч до упору й затримайте погляд. Потім знову: вперед, ліворуч і затримайте в крайній точці. Тоді – знову прямо. Ця вправа залучатиме “блукаючий нерв”, аби ми розслабилися.

Вправа «Кошик для сміття»

Мета: позбутися негативних емоцій.

Хід вправи: Підготуйте аркуші паперу А 4 та олівці, роздайте їх учням. Запропонуйте дітям стати у коло, а в центрі кола поставте кошик для сміття (звичайний або просто будь-яку коробку). 

Попросіть дітей написати на аркуші, які негативні емоції вони відчувають просто зараз. Потім запитайте, чи хоче хтось поділитися з товаришами змістом свого аркуша (якщо учні соромляться, то подайте приклад! Але не наполягайте). Діти називають негативні емоції, які зараз їм дошкуляють, а потім мнуть папірець та викидують у кошик для сміття. 

Вправа «Ресурсні образи»

Згадайте або уявіть місце, де ви почували б себе в безпеці й вам було б спокійно. Це може бути квітучий луг, берег моря, галявина в лісі, освітлена теплим літнім сонцем. Уявіть собі, що ви перебуваєте саме в цьому місці. Відчуйте пахощі, прислухайтеся до шелесту трави або шепоту хвиль, подивіться навколо, доторкніться до теплої поверхні піску або стовбуру сосни. Намагайтесь уявити це як можна чіткіше, у дрібних деталях. Спочатку вправа буде даватися важко, тому нею можна опанувати вдома, у тиші, перед сном або перед підйомом, якщо є час.

Увага!!! НАКАЗ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ м. Київ ВІД 15 ТРАВНЯ 2023 Р. № 560 ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТИПОВОЇ ПРОГРАМИ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ПРАКТИЧНИХ ПСИХОЛОГІВ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ «ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНІ МЕТОДИ ТА ІНСТРУМЕНТИ РОБОТИ З ПСИХОЛОГІЧНОЮ ТРАВМОЮ, ОБУМОВЛЕНОЮ ВОЄННИМ СТАНОМ»

https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-tipovoyi-programi-pidvishennya-kvalifikaciyi-praktichnih-psihologiv-zakladiv-osviti-psihologo-pedagogichni-metodi-ta-instrumenti-roboti-z-psihologichnoyu-travmoyu-obumovlenoyu-voyennim-stanom 

Контакти щодо психологічної підтримки під час воєнних дій

Центр психосоціальної підтримки НаУКМА та БО «Голоси дітей». Гаряча лінія для дітей (08.00 – 22.00): 096 039 22 58; 099 198 57 95; 063 558 12 82. Гаряча лінія НУО «Людина в біді» Безкоштовні психологічні консультації (24/7) 0 800 210 160.

Центр-Ресурс Професіонал. Системний сімейний психотерапевт. 09.00—20.00 тел у Польщі +4873 311 52 96. Вайбер, телеграм: (067)-718-99-66 (063)-721-04-63 (066)-219-09-73. 

Якщо дитині потрібна допомога спеціаліста — можна звертатися на дитячу гарячу лінію нашого партнера Ла Страда-Україна/La StradaUkraine, яка працює в онлайн режимі. Щоб отримати консультацію пишіть: Фейсбук — https://www.facebook.com/childhotline.ukraine/ Інста — https://www.instagram.com/childhotline_ua Telegram — @CHL116111 Безкоштовна інтернет-платформа психологічної допомоги «Розкажи мені». Для отримання допомоги потрібно коротко описати свій запит і надіслати заявку за цим посиланням (https://tellme.com.ua)

Джерело: https://emetodyst.expertus.com.ua/npd-doc?npid=19127


УВАГА!!! - Українська громада

Шановні батьки, здобувачі освіти, педагоги!

  Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», з метою надання психологічної підтримки для  учнів, батьків та педагогічних  працівників закладу освіти, за потребою можете отримати індивідуальні  та групові консультації з питань збереження психологічного здоров’я у період воєнних дій. 

Консультацію можна отримати за телефоном +380994391511 Валентина Берднікова, практичний психолог з 8:00-17:00


Топ-10 запитань про кібербулінг

Корисні посилання щодо допомоги у разі кібербулінгу

1. Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді за номерами: 0 800 500 225 або 116 111.

2. Поліція (кіберполіція) за номером 102 (повідомити про кібербулінг).

3. Чат-бот Stop Sexting (якщо шантажують в Інтернеті і вимагають контент сексуального характеру).

4. Youtube.com/Stop Sexting Ukraine.

5. Інтернет-платформа «Бийся як дівчина» (https://www.instagram.com/flg_ua/).

6. База даних жіночих організацій (http://portal.uwf.org.ua/).

7. Організація ЮрФем (доступна та якісна правова допомога в Україні)(http://jurfem.com.ua/en/home-page-2/).

8. Організація Teenergizer – консультації за принципом «рівний-рівному» або з психологом безкоштовно і конфіденційно (https://teenergizer.org/consultations).

9. Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті: 15 45 (далі обрати «3»). 

Булінг

Булінг — це агресивна та вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним тиском. Дитину систематично дражнять образливим для неї чином, навмисно не приймають у колектив, залякують, шантажують або навіть б'ють.

СТОП БУЛІНГ — Бахмутський медичний фаховий коледж

Найпоширенішими видами булінгу є:

  • фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних ушкоджень);
  • психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж);
  • економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу й інших особистих речей, вимагання грошей);
  • сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська й образи сексуального характеру, зйомки в роздягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти);
  • кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, інтернету, інших електронних пристроїв).

Протидія булінгу – ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ КООПЕРАТИВНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ

Торгівля людьми – актуальна проблема для України – Фонтанська сільська рада

Корисні посилання щодо допомоги та підтримки в ситуаціях насильства, торгівлі людьми, складних життєвих обставин

1. Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді: 0 800 500 225 або 116 111 (безкоштовно зі стаціонарного та мобільного телефонів, анонімно), Messenger @childhotline.ukraine, Instagram @childhotline_ua, Telegram @CHL116111.

2. Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0 800 500 335 або 116 123 з мобільних або стаціонарних телефонів цілодобово (безкоштовно, анонімно, конфіденційно).

3. Поліція: 102.

4. Центр надання безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103.

5. Анонімний онлайн-щоденник «Тільки нікому не кажи» дає можливість написати листа тому, з ким складно поділитися своїми переживаннями в реальному житті про булінг у школі, нерозділене кохання чи непорозуміння з батьками (https://secrets.1plus1.ua/).

6. Перша національна лінія довіри для попередження суїциду: 73 33.

7. Екстрена психологічна допомога при Кризовому Центрі медикопсихологічної допомоги: (068) 770 37 70, (099) 632 18 18, (093) 609 30 03.

8. «Лiнiя допомоги»: (067) 975 76 76, (066) 975 76 76, (093) 975 76 76.

9. Лінія психологічної допомоги для учасників АТО та членів їх сімей: 0 800 505 085.

10. Служба медико-психологічної допомоги та профілактики гострих кризових станів: (044) 456 17 02, (044) 456 17 25.

11. Національна урядова «гаряча лінія» для постраждалих від домашнього насильства – 15 47.

12. «Гаряча лінія» Уповноваженого Президента України з прав дитини: (044) 255 76 75.

13. Освітній омбудсмен України: (095) 143 87 26 (ez@eo.gov.ua, https://eo.gov.ua/).

14. «Гаряча лінія» психологічної допомоги та протидії насильству (https://www.unicef.org/ukraine/stories/hot-lines).

15. Національна «гаряча лінія» з питань наркозалежності та ЗПТ: 0 800 507 727.

16. Анонімні консультації на сайтах teensLIVE (від фахівців клінік, дружніх до молоді), supportME (від фахівців).

17. Уповноважений Президента України з прав дитини (044) 255 76 75.

18. Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0-800-505-501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів), 527 (безкоштовно з номерів мобільних операторів України пн. – пт. з 10:00 до 21:00, сб. з 10:00 до 18:00).

19. Гаряча лінія Міністерства закордонних справ України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном: (044) 238 16 57.

20. Департамент боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми Національної поліції України: (044) 374 37 85 (пн. - сб. з 09:00 до 18:00).

21. Гаряча лінія емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції: 0 800 211 444.

22. Гаряча лінія з профілактики суїцидів (https://lifelineukraine.com/).

23. Гаряча лінія професійної підтримки «Стоп паніка» безкоштовний багатоканальний номер: 0800 50 18 92.

24. Платформа «Мені здається» (https://nachasi.com/2021/02/05/platform-itseems-to-me/).

25. Платформа «Розкажи мені» (https://tellme.com.ua/).

26. Канал психологічної підтримки «ПОРУЧ» для підлітків та молоді (https://t.me/poruch_me).

27. В рамках роботи платформи СпівДія та Співдія хаб функціонує напрям безкоштовної психологічної підтримки онлайн і офлайн (https://airtable.com/shrfgyZ1ko5UYxR9r).

28. За підтримки Національної психологічної асоціації психологиволонтери створили центр психологічної підтримки «Як ти?» (безкоштовно, у будь-який час доби) (https://bit.ly/3QLUdwO).

29. Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) відкрив гарячу лінію, за якою можна звернутися за підтримкою: 0-800-300-155 (дзвінки безкоштовні).

30. Довідник психологічної підтримки в умовах війни допоможе знайти відповіді на питання: як боротися з перевтомою, панікою, тривогою, апатією; як зберегти близькі стосунки та позбутися почуття провини (https://bit.ly/3OzJm6Z).

31. Телеграм-канал «підтримай дитину» створено з турботою про батьків і дітей (https://t.me/s/pidtrumaidutuny).

32. Онлайн-платформа «Аврора»: консультування постраждалих від насильства, зокрема сексуального, доступу до якісної дистанційної допомоги у будь-якому куточку України та за кордоном, достатньо лише заповнити заявку на сайті «Розірви коло» у розділі «Психотерапевтична допомога» (https://rozirvykolo.org/mental-support/).

33. Безкоштовна психологічна підтримка для кожного, хто відчуває у цьому потребу: УкрЄдність (https://ukr-ednist.com.ua/).

34. Група психологічної підтримки «Разом» (https://razom.live/).

35. Гаряча лінія кризової допомоги та підтримки від Українського ветеранського фонду (УВФ): +38 (067) 400 46 60 (пн. - нд. з 10:00 до 20:00), сайт Фонду (https://veteranfund.com.ua/).


Нормативно-правова база практичного психолога

https://imzo.gov.ua/psyholohichnyj-suprovid-ta-sotsialno-pedahohichna-robota/normatyvno-pravova-baza

Перелік трудових функцій практичного психолога: https://mon.gov.ua/storage/app/media/rizne/2020/12/Standart_Praktychnyy_psykholoh.pdf
1) здійснення психологічної профілактики (здатність визначати та прогнозувати напрями і завдання (цільову аудиторію та потреби) психологічної профілактики. Здатність планувати, організовувати та визначати ключові показники ефективності психологічної профілактики відповідно до визначених потреб та цільової аудиторії. Здатність обирати та практично застосовувати інструменти (методи,методики, процедури), форми та змістовне наповнення відповідно до визначених потреб та цільової аудиторії для здійснення психологічної профілактики. Здатність оцінити ефективність психологічної профілактики відповідно до визначених потреб та показників ефективності);
2) здійснення психологічної просвіти щодо психологічного благополуччя та психічного здоров’я (здатність визначати та прогнозувати напрями (цільову аудиторію та потреби)і завдання психологічної просвіти. Здатність планувати, організовувати та визначати ключові показники ефективності психологічної просвіти відповідно до визначених потреб та цільової аудиторії. Здатність обирати та практично застосовувати інструменти (методи, методики, процедури), форми та змістовне наповнення відповідно до визначених потреб та цільової групи для здійснення психологічної просвіти. Здатність оцінити ефективність психологічної просвіти відповідно до визначених потреб та показників ефективності);
3) здійснення психологічної діагностики (здатність визначати потребу у проведенні, планувати та організовувати процедуру психологічної діагностики відповідно до особливостей розвитку та вікових особливостей цільової аудиторії та актуального стану освітнього середовища. Здатність обирати та практично застосовувати методи психологічної діагностики відповідно до визначених завдань, потреб цільової аудиторії та актуального стану освітнього середовища. Здатність інтерпретувати результати психологічної діагностики, робити висновки та прогнози, формувати та надавати рекомендації учасникам освітнього процесу. Здатність визначати потребу у проведенні, планувати та організовувати процедуру скринінгу відповідно до особливостей розвитку та вікових особливостей цільової аудиторії та актуального стану освітнього середовища);
4) надання психологічної допомоги за запитом та/або відповідно до виявленої потреби в такій допомозі;здійснення власного професійного розвитку та самоосвіта (здатність визначати структуру, зміст, види, форми та методи психологічної допомоги відповідно до запиту та/або виявленої потреби в такій допомозі. Здатність планувати та організовувати процедуру психодіагностичного обстеження (скринінг) відповідно до визначених потреб та цільової аудиторії. Здатність обирати та практично застосовувати ефективні валідні, стандартизовані та науково-перевірені методи і методики психодіагностики (скринінгу) відповідно до визначених потреб та цільової аудиторії. Здатність інтерпретувати результати психодіагностики, формувати рекомендації, робити висновки та прогнози. Здатність планувати, реалізовувати та визначати ефективність психологічного консультування в залежності від потреб та цільової аудиторії. Здатність визначати потребу в психологічному супроводі та підтримці, планувати, реалізовувати та визначати ефективність відповідно до визначених потреб та цільової аудиторії. Здатність визначати потребу, планувати, реалізовувати та визначати ефективність психорозвивальної діяльності);
5) співпраця з педагогічними (науково-педагогічними) працівниками щодо організації ефективної освітньої діяльності та співучасть у створенні, підтримці та розвитку психологічно безпечного освітнього середовища в закладі (здатність планувати, реалізовувати та інтерпретувати результати моніторингових досліджень та виявляти актуальний стану психологічної безпеки освітнього середовища, наявних ризиків, готувати пропозиції (стратегічні цілі, завдання, заходи) щодо їх уникнення та відновлення психологічної безпеки освітнього середовища. Здатність надавати психолого-педагогічну допомогу педагогічним (науково-педагогічним) працівникам в організації освітнього процесу та створенні, підтримці та розвитку психологічно безпечного освітнього середовища, брати участь в діяльності закладу освіти із забезпечення освітньої діяльності та освітнього процесу, передбаченої законодавством та установчими документами. Здатність встановлювати, підтримувати професійні контакти, співпрацювати з профільними фахівцями та професійними організаціями у сфері охорони здоров’я, соціального захисту, охорони правопорядку, представниками територіальної громади та іншими зацікавленими сторонами щодо виконання трудових функцій);
6) здійснення організаційно-методичної діяльності під час виконання трудових функцій (здатність до самоорганізації, планування та підготовки здійснення трудових функцій, ведення звітної документації);
7) здійснення власного професійного розвитку та самоосвіта (здатність до самооцінювання професійної діяльності, критичної саморефлексії та визначення індивідуальних потреб у професійному розвитку та самоосвіті. Здатність планувати та реалізовувати індивідуальний професійний розвиток та самоосвіту відповідно до визначених актуальних потреб. Здатність використовувати зовнішню та внутрішню супервізію та інтервізію як інструмент професійної підтримки та розвитку.Здатність до рефлексії, самопізнання та самовдосконалення).


ПОГОДЖЕНО                                                                       ЗАТВЕРДЖУЮ

Заступник директора з НВР                                       Директор школи

 __________  Ірина ЛИТВИН                                     __________ Наталія ІВАШИНА

«___»________  2023 р.                                                    «___»________  2023 р.

«___»________  2024 р.                                                       «___»________  2024 р.

ПЕРСПЕКТИВНИЙ ПЛАН

роботи практичного психолога

 Козельщинського ліцею Козельщинської селищної ради

Полтавської області

на 2023-2024 навчальний рік

Берднікової Валентини Петрівни

______________________________________________________

  1. Аналітична частина

    1.1. Склад психологічної служби в закладі освіти -1 практичний психолог працює на 1 ставку.

  • 1.2.      Нормативно-правові документи, на основі яких укладено план роботи: Конституція України
  • Кодекс законів про працю України
  • Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII
  • Розпорядження Кабінету Міністрів України „Про схвалення Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року” від 27 грудня 2017 року № 1018-р
  • Розпорядження Кабінету Міністрів України „Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти „Нова українська школа” на період до 2029 року” від 14 грудня 2016 року №988-р.
  • Указ Президента України від 25 травня 2020 року № 195/2020 „Про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі”
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2018 року № 800 „Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю”
  • Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 24.11.2020 № 2425-20 "Про затвердження професійного стандарту  "Практичний психолог закладу освіти
  • Наказ Міністерства освіти і науки України „Про затвердження Положення про психологічну службу у системі освіти України” від 22 травня 2018 року № 509, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 липня 2018 року за № 885/32337
  • Наказ МОН №948 від 03.07.2017 "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства освіти і науки і Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України"
  • наказ ДОН № 181 від 04.05.2017 р. "Про організаційні заходи щодо здійснення експертизи психологічного та соціологічного інструментарію"
  • Наказ Міністерства соціальної політики України від 20.01.2014  № 27 «Про Порядок ведення службами у справах дітей обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставин наказ МОНУ від 08.08.2017 № 1127 Про затвердження Плану заходів Міністерства освіти і науки України щодо розвитку психологічної служби системи освіти України на період до 2020 р.
  • Наказ МОНУ від 31.05. 2018 р. № 555 «Про затвердження Положення про Всеукраїнський конкурс авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі»;
  • Наказ Міністерства освіти і науки України від 8.04.2016 р. № 405 «Про затвердження плану заходів Міністерства освіти і науки щодо протидії торгівлі людьми на період до 2020 року»
  • Наказ Міністерства освіти і науки України «Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти» від 26.02.2020 № 293
  • Наказ Міністерства освіти і науки України „Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти” від 28грудня 2019 року № 1646, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 03 лютого 2020 року № 111/34394
  • Наказ МОН від 18.06.2013 р. № 794 «Про виконання плану заходів щодо інтеграції біженців та осіб, які потребують додаткового захисту, в українське суспільство на період до 2020 року»
  •  Наказ Міністерства освіти і науки України „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами” від 02 жовтня 2018 року № 1047;
  • Наказ МОН України ВІД 08.06.2018 № 609 «Про затвердження Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти»;
  •  Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі» від 22 серпня 2018 р. № 658;
  • Лист МОН від 04.04.2022 № 1/3872-22 «Про методичні рекомендації «Перша психологічна допомога. Алгоритм дій».
  • Лист МОН від 02.08.2022 № 1/8794-22 “Щодо діяльності психологічної служби у системі освіти в 2022/2023 навчальному році.
  • Лист ПАНО від 23.08.2022 №01-22/539 "Методичні рекомендації до нового 2022/2023 навчального року" (додаток "Організація роботи працівників психологічної служби Полтавської області у 2022-2023 н.р."
  • Лист МОН від 10.08.2022 No9105-22 «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 навчальному році»;
  • Лист МОН від 25.03.2022 № 1/3663-22 «Щодо запобігання торгівлі людьми в умовах воєнної агресії»;
  • Лист МОН від 13.05.2022 № 1/5119-22 «Про здійснення превентивних заходів серед дітей та молоді в умовах воєнного стану в Україні».
  • Лист МОН від 30.05.2022 № 1/5735-22 «Про запобігання та протидію домашньому насильству в умовах воєнного стану в Україні»;
  • лист МОНУ від 29.03.2022 №1/3737-22 Про забезпечення психологічного супроводу учасників
  • освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні
  • Лист МОН від 12.04.2022 № 1/4068-22 «Щодо недопущення участі неповнолітніх у наданні інформації ворогу про військові позицій Збройних сил України»;
  • Лист МОН від 10.06.2022 № 1/6267-22 «Про деякі питання національно-патріотичного виховання в закладах освіти України»;
  • Лист МОН від 27.06.2022 № 1/7035-22 «Про підготовку до початку та особливості організації освітнього процесу в 2022/23 навчальному році» тощо
  • (https://osvita.ua/legislation/tag-lystymon/).
  •  Лист МОН від  24.07.2019 № 1/9-477 "Про типову документацію працівників психологічної служби у системі освіти України
  • "Щодо організації інклюзивного навчання у закладах освіти у 2019/2020 навчальному році"
  • Лист МОН від 05.08.2019 № 1/9-498«Методичні рекомендації щодо організації  навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти в 2019/2020 навчальному році»
  • Лист МОН України від 27.06.2019 № 1/9-414" Деякі питання щодо створення безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської  молоді ціннісних життєвих навичок у 2019-2020 н.р."
  • Лист МОН від 18.05.2018 № 1/11-5480 «Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству»
  • Лист ІМЗО від 30.10.2018 № 1/9-656 “Про перелік діагностичних методик щодо виявлення та протидії домашньому насильству відносно дітей”
  •  Лист МОН України від 7.08.2018 № 1/9-486 «Про деякі питання організації в закладах освіти виховної роботи щодо безпеки і благополуччя дитини у 2018/2019 навчальному році»
  • Лист МОН від  03.10.2016 № 1/9-522 «Про проведення інформаційно-освітньої роботи щодо протидії торгівлі людьми» 
  • Розпорядження голови ОДА від 23.06.2015 р. № 313 «Про затвердження плану заходів на 2015 рік з реалізації Стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року в області»

       1.3. Аналіз учнівського, педагогічного, батьківського контингенту, на який спрямовані заплановані заходи:  учнівський контингент становить –535 чол., педагогів – 48 чол.

Основним напрямами діяльності є: діагностика – психологічне обстеження учнів  та колективів, моніторинг змісту і умов індивідуального розвитку учнів, визначення причин, що ускладнюють їх розвиток та навчання;

корекція – здійснення психолого-педагогічних заходів з метою усунення відхилень у психофізичному та інтелектуальному розвитку і поведінці, схильності до залежностей та правопорушень, подолання різних форм девіантної поведінки, формування соціально корисної життєвої перспективи;

реабілітація – надання психолого-педагогічної допомоги вихованцям, учням,  які перебувають у кризовій ситуації (постраждали від соціальних, техногенних, природних катастроф, перенесли тяжкі хвороби, стреси, переселення, зазнали насильства тощо), з метою адаптації до умов навчання і життєдіяльності;

профілактика – своєчасне попередження відхилень у психофізичному розвитку та становленні особистості, міжособистісних стосунках, запобігання конфліктним ситуаціям у навчально-виховному процесі;

прогностика – розробка і застосування моделей поведінки групи та особистості у різних умовах, проектування змісту і напрямів індивідуального розвитку  учнів, і складання на цій основі життєвих планів, визначення тенденцій розвитку груп та міжгрупових відносин 

консультування (індивідуальне, групове), здійснюється, зазвичай, за запитом, з тих проблем, які озвучують педагоги, батьки.

психологічна просвіта: підвищення рівня обізнаності учнів у галузі психології, людських стосунків, спілкування, конфліктів, девіантної поведінки, вікових закономірностей розвитку індивіда, міжособистісних відносин, групових ролей тощо.

Приймала участь:

-  Практичні рекомендації проведення психологічної хвилинки для учнів різного віку під час онлайн навчання.

- Використовуючи соціальну мережу Facebook для проводення просвітницько інформаційної кампанію щодо обізнаності  з питань протидії торгівлі людьми, булінгу, безпечного середовища, ментального здоров’я.

Веду у Viber. групу «Психологія для всіх» для педагогічного колективу.

Веду сторінку психолога на сайті Козельщинського ліцею.

Учасниця курсу: «ЗМІЦНЕННЯ ПОТЕНЦІАЛУ ПРАКТИЧНИХ ПСИХОЛОГІВ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ: СТАРТУЄ НАВЧАННЯ З ПИТАНЬ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я ТА ПСИХОСОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ»

 1.4. Підвищення кваліфікації та атестація працівника, участь у атестації педагогічних працівників закладу освіти:.

Курси підвищення кваліфікації – грудень 2021 р.; атестація – 2022-2023 н.р.

                                        II.    Цілепокладаюча частина

Проблема, над якою працює заклад -  «Формування ключових компетентностей наскрізних вмінь учасників освітнього процесу засобами інноваційних технологій»

Проблема, над якою працюю я– ««Психологічна підтримка учасників освітнього процесу під час воєнного стану»

Тема самоосвіти: «Оволодіння сучасними технологіями психологічної допомоги»

Мета діяльності практичного психолога: психологічне забезпечення освітнього процесу відповідно до цілей та завдань освітньої діяльності та визначених результатів навчання, сприяння створенню психолого-педагогічних умов, необхідних для досягнення результатів навчання здобувачами освіти, ефективної роботи педагогічних (науково-педагогічних) працівників закладу освіти, сприяння всебічному особистісному розвитку здобувачів освіти, реалізації їхніх можливостей та захист психічного здоров’я під час навчання

Завдання:

  • Вивчення та супровід адаптаційних процесів в учнів 1, 5, 6 класів ЗЗСО та адаптаційного періоду у вчителів
  • Підвищення компетентності педагогічних працівників з питань надання психологічної
  • підтримки дітям, які пережили психотравмуючі події.
  • Профілактика емоційного вигорання педагогічних працівників;
  •  Впровадження в роботу з дітьми в закладах освіти програм формування стійкості до стресу.
  •  Психологічна допомога дітям в ситуації втрати, смерті рідних;
  • Здійснення психологічної просвіти щодо психологічного благополуччя та психічного здоров’я;
  • Добір діагностичного інструментарію, придатного для роботи з різними категоріями здобувачів освіти.
  • Добір методів корекційної роботи з урахуванням результатів психологічної діагностики корекційної роботи з дітьми ООП;
  • Здійснення власного професійного розвитку та самоосвіти;
  • Співпраця з педагогічними працівниками щодо організації ефективної освітньої діяльності та співучасть у створенні, підтримці та розвитку психологічно безпечного освітнього середовища в закладі освіти;
  • Здійснення організаційно-методичної діяльності під час виконання трудових функцій.
  •  Інформувати учасників освітнього процесу щодо можливості отримання психологічних послуг у закладі освіти
  • Оприлюднити на вебсайтах (у разі їх відсутності – на вебсайтах своїх засновників) контакти безкоштовної кризової психологічної допомоги в період війни в країні;
  • Брати участь у створенні безпечного освітнього середовища вільного від насильства та булінгу (цькування);
  • Підтримка обдарованих учнів, формування навичок самоосвіти і самореалізації особистості;
  • Надання психологічної допомоги переміщеним особам та сім’ям учасників АТО.
  • Допомога здобувачам освіти, формування готовності до самостійного

планування професійного розвитку.

Очікувані результати:

  • Створення сприятливого середовища для навчання здобувачів освіти, позитивного психологічного клімату як головної умови розвитку, саморозвитку та соціалізації особистості в шкільному колективі.
  • Формування соціо-культурних компетентностей у всіх учасників навчально-виховного процесу.
  • Формування комунікативних та життєвих навичок спілкування підлітків з однолітками або в соціумі.
  • Формування самодостатньої та самостійної особистості, здатної до життя та самореалізації в суспільстві.
  • Підвищення рівня поінформованості, розширення знань у здобувачів освіти про здоров’я, здоровий спосіб життя; формування в них цінностей і життєво важливих переконань; напрацювання необхідних практичних навичок відповідальної поведінки щодо свого життя і здоров’я, а також здоров’я і життя оточуючих.
  • Підвищення педагогічної майстерності, розкриття творчого потенціалу педагогів, підвищення ефективності і результативності взаємодії практичного психолога з вчителями та батьками.

№ з\п

Напрями діяльності з учасниками освітнього процесу  закладу освіти

Термін проведення

Де і з ким проводиться

1.

Діагностика

1.1

Діагностична робота

Виявлення сімей, родичі яких

перебувають у військовій зоні та  переселенців.

Відвідування уроків у 1,5,10-х класах з  метою вивчення індивідуальних,  психологічних особливостей учнів  методом спостереження.

Дослідження адаптованості учнів 1-х класів до навчання у школі:

Спостереження за процесом адаптації першокласників до шкільного навчання за параметрами: - формування передумов навчальної діяльності:

- особистість першокласника;

- взаємини з однолітками.

 -Вивчення самопочуття першокласників у школі методом бесід;

- Методика «Сходинки»;

-Методика «Графічний диктант» (за Д.Ельконіним) довільної регуляції діяльності

-Тест «Будиночок» (за Н.Й.Гуткіною Уміння орієнтуватися на зразок)

дослідження адаптованості учнів 5-х класів до змінених умов навчання:

-Спостереження за процесом адаптації п’ятикласників до навчання в середній школі.

 -Методика емоційно-кольорових аналогій (Лутошкіна).

- Тест «ДВОР» автор З.Карпенко

Визначення профільного напрямку навчання

-Диференційно-діагностичний опитувальник «ДДО» Є.А. Клімова;

- «Карта інтересів»  А.Є. Голомштока;

3.«Опитувальник професійної спрямованості»  Дж. Холланда     

-Індивідуальна та групова діагностична робота за запитом

-Вивчення психологічного клімату в класах (за потребою)

-Спостереження за учнями, у яких виникають труднощі в навчанні, спілкуванні та взаємодії з оточуючими , визначення причин цих труднощів.

- Діагностика стану психологічного класу

Вересень-Жовтень,

Вересень-Жовтень

Жовтень

Листопад-Грудень, січень

Протягом навчального року

здобувачі освіти

здобувачі освіти 1-х класів

здобувачі освіти 5-х класів

здобувачі освіти 9-х класів

2.

Профілактична робота

1.Психосоціальна допомога учасникам освітнього процесу в

період війни.

2. Протидія та запобігання булінгу, домашньому насильству.

3. Психолого-педагогічний супровід впровадження НУШ та

вивчення психологічної готовності до НУШ в ЗЗСО.

4. Запобігання формуванню суїцидальної поведінки у підлітків,

молоді.

5. Профілактика залучення здобувачів освіти до вживання

психоактивних речовин (ПАР), запобігання розвитку залежностей.

6. Психоедукація УОП щодо збереження ментального здоров’я

та виявлення ознак психічних розладів (порушення сну, розлади

харчової поведінки, соціальна тривога, депресія, гіперактивність,

ПТСР та ін.).

7. Психологічний супровід, соціально-педагогічний патронаж

дітей з ООП

Протягом навчального року

учасники освітнього процесу

3.

Корекція

3.1

П Центр психічного здоров’я і психосоціального супроводу

НаУКМА у співпраці з психологічною службою і при підтримці Представництва

ЮНІСЕФ в Україні розробили корекційно-розвиткову програму «Безпечний

простір» для роботи з

дітьми  молодшого шкільного та підліткового віку, щодо створення

безпечного середовище та формування життєстійкості.

Впровадження програми «Діти та війна. Навчання

технік зцілення». Програма та посібник до неї розроблено Фундацією «Діти та

війна» (Берген, Норвегія).

проведення розвивальних занять:

Корекційна робота з дітьми, що мають ознаки шкільної дезадаптації за програмою Коблик Е.Г. «Перший раз у п`ятий клас

Індивідуальна корекційна робота з тривожними, агресивними, схильними до асоціальної поведінки дітьми та дітьми «групи ризику» згідно затверджених програм і методик 

Психологічний супровід дитини інклюзивного класу за окремою індивідуальною програмою розвитку  (програма з корекційно-розвиткової роботи для дітей із затримкою психічного розвитку Сак Т. В., Прохоренко Л. І., Міністерство освіти і науки України Інститут спеціальної педагогіки НАПН України).

Тренінг «Карта життя: вибір професії»

Бесіда «Психологічна підготовка випускників до ЗНО»

Інтерактивно-рефлексійний тренінг для педагогічних  працівників

Протягом навчального року

 здобувачі освіти

4.

Навчальна діяльність

4.1

«Хвилинка з психології»

Година спікування з психологом.

Ментальне здоровя – Як ти?

ПЗПСП учасників навчального процесу

Безпечне освітнє серндовище

Протягом навчального року

учасники освітнього процесу

5.

Консультування

5.1

Групове консультування

вчителів, класних керівників з

питань виховання дітей.

Групове консультування

батьків про вікові особливості

першокласників та шляхи їх

психологічної підтримки.

Групове консультування

вчителів, класного керівника

учнів 5 класу «Формування

вміння вчитися в середній

школі»

Консультації батькам дітей , у

яких виникають проблеми під

час періоду адаптації. Консультування батьків

«Спілкування в сім’ї»

Консультування учнів, вчителів, батьків за результатами професійних нахилів.

Індивідуальні та групові консультації учасників навчального процесу за запитом

Індивідуальні консультації з педагогами за їх зверненням

Консультації щодо особливостей адаптації, навчання та виховання дітей з ООП

Вересень

Вересень

Вересень

Протягом навчального року

Протягом навчального року

Учасники освітнього процесу

л.керівники

Батьки

Учасники освітнього процесу

Учні, вчителі. батьки

6.

Просвіта

6.1

Просвітницько-профілактичні заходи, приурочені до таких дат:

  • 10 вересня – Всесвітній день запобігання самогубства;
  • 10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я;
  • 16 листопада – Міжнародний день толерантності;
  • з 25 листопада до 10 грудня – Всеукраїнська кампанія «16 днів
  • проти насильства»;
  • 1 грудня – Всесвітній день боротьби із СНІДом

Протягом навчального року

Учасники освітнього процесу

7.

Інше

7.1

Організаційно-методична робота

- Складання річного плану роботи

-Аналіз плану роботи

роботи

-Складання аналітичного та статистичного звітів за 2023-2024 навчальний рік

 -Підготовка до проведення тренінгових занять, ділових ігор з педпрацівниками, батьками та здобувачами освіти

-Участь у роботі атестаційної комісії навчального закладу

- Підготовка до проведення

розвивальних та корекційних занять.

-Підвищення кваліфікації- курси, вебінари, конференції

 -Підготовка психодіагностичного

інструментарію (анкет, тестових

бланків) ;

-робота з Інтернет-ресурсами

- Зв`язки із громадськістю

Співпраця із Службою у справах дітей, поліцією, ІРЦ

Протягом навчального року


ЯКИЙ РЕЗУЛЬТАТ МАЄ ДАВАТИ ПРОФОРІЄНТАЦІЯ?

https://uied.org.ua/wp-content/uploads/2020/12/konczepcziya-profori%D1%94ntaczii%CC%88-dlya-gromadskogo-obgovorennya

Відповіді учнів 10-11 кл., : “я повинна чітко визначити напрям моєї діяльності в майбутньому, знати, які риси характеру я маю мати для цього, розуміти плюси і мінуси цієї професії”, “аналізування закладів, власний вибір (не батьків), зміна професії — це ОК”, “розуміти свою майбутню сферу діяльності, мати поглиблені знання з певних предметів, вміти розуміти свої сильні сторони”, “перш за все, мені хотілося б чітко розуміти, як виглядає робочий день працівника тої чи іншої професії. По-друге, які знання потрібно мати, щоб стати гарним спеціалістом. По-третє, галузі, які потребують таких спеціалістів”, “на моє глибоке переконання, профорієнтація має на меті висвітлити важливість того, що людина протягом усього життя може безперешкодно змінювати свою професію. Учень має усвідомлювати, які професії будуть актуальні”.

Відповіді батьків: “дитина має бути “озброєною” знаннями та вміннями, щоб робити відповідальний вибір та не боятися йти далі”.

Відповіді вчителів та директорів шкіл: “перше з найважливіших завдань сучасної школи — готувати дитину до життя, а не лише для ЗНО. Це те, з чого дитина має формувати свої цілі і своє майбутнє”.


Тести, книги і сайти для профорієнтації

Тести

Тест Голланда.

Опитувальник професійних нахилів.

Карта інтересів.

Книжки

«Як обрати професію майбутнього» Тамари Сухенко

Автор пояснила, як розширити знання про себе та світ професій, щоб зробити усвідомлений вибір фаху. Також вона пропонує формули, за якими можна самостійно утворити нові професії, затребувані у майбутньому.

Сайти

Смартія Тут знайдеш огляд популярних спеціальностей, різні профорієнтаційні тести, лайфхаки для вироблення навичок, потрібних у кожній професії, інтерв’ю з експертами у сфері працевлаштування тощо.

Онлайн-курси

ЕDUGЕT На цьому ресурсі є багато відеолекцій про особливості різних професій: психолог, бізнес-консультант, журналіст, менеджер з туризму. Є лекція і про те, як обрати фах.

The School Канал створений, щоб розповісти старшокласникам про різні професії. Студенти українських ЗВО розповідають про навчання на різних напрямках та особливості майбутньої роботи

v

АНКЕТА ДЛЯ УЧНІВ

«Зацікавлення у професійному самовизначенні»

Прізвище:____________________________________________________________

Клас: _____   вік:  _______   дата заповнення:___________________________

Професія батьків:

мати:__________________________________________________

батько:__________________________________________________

(Відповідаючи на тести, підкресліть те, що, на Вашу думку, є правильним стосовно Вас, допишіть те, чого не вистачає.)

1.  Які знання мене цікавлять най­більше:

а)природничі;   в)  суспільно-наукові;г)  технічні;        д)  мистецтво;є) немає визначених (певних) зацікав­лень;ж) філологічні;   з) математичні.

2. У вільний час люблю займатися:

 а) читанням;б) малюванням;в) в’язанням;  г) спортом;д)  шиттям;     

є) моделюванням;  ж) музикою;    з) математикою;   к) майструвати;       л)займатися на комп’ютері.

3.   Після уроків у школі відвідую:

а)   спецкурси;б)  факультативи;в)  спортивні секції;г)   малу академію наук;

д)  комп’ютерні курси;    є)гурток крою і шиття;   ж)підготовчі курси при інституті;   з) музичну школу;   к) додатково займаюсь з репетитором.

4.   Після закінчення школи хотів (ла) би (б) обрати професію________________

5.   Вона мені дуже подобається, тому що_________________________________  

6.   В 10 класі хотів(ла) би (б)  навчатися за профілем:

а) спортивним;   б) природничим;   в) філологічним (українська мова);   г) філологічним ( іноземна мова);д) суспільно гуманітарному.

7.   Після закінчення дев’яти класів збира­юся навчатися у:

а)  10 класі;б)  ПТУ;в)  технікумі;г)   ліцеї, коледжі;д)  ще не думав (ла).

АНКЕТА ДЛЯ УЧНІВ

«Зацікавлення у професійному самовизначенні»

Прізвище:____________________________________________________________

Клас: _____   вік:  _______   дата заповнення:___________________________

Професія батьків:

мати:__________________________________________________

батько:__________________________________________________

(Відповідаючи на тести, підкресліть те, що, на Вашу думку, є правильним стосовно Вас, допишіть те, чого не вистачає.)

1.  Які знання мене цікавлять най­більше:

а)природничі;   в)  суспільно-наукові;г)  технічні;        д)  мистецтво;є) немає визначених (певних) зацікав­лень;ж) філологічні;   з) математичні.

2. У вільний час люблю займатися:

 а) читанням;б) малюванням;в) в’язанням;  г) спортом;д)  шиттям;     

є) моделюванням;  ж) музикою;    з) математикою;   к) майструвати;       л)займатися на комп’ютері.

3.   Після уроків у школі відвідую:

а)   спецкурси;б)  факультативи;в)  спортивні секції;г)   малу академію наук;

д)  комп’ютерні курси;    є)гурток крою і шиття;   ж)підготовчі курси при інституті;   з) музичну школу;   к) додатково займаюсь з репетитором.

4.   Після закінчення школи хотів (ла) би (б) обрати професію________________

5.   Вона мені дуже подобається, тому що_________________________________  

6.   В 10 класі хотів(ла) би (б)  навчатися за профілем:

а) спортивним;   б) природничим;   в) філологічним (українська мова);   г) філологічним ( іноземна мова);д) суспільно гуманітарному.

7.   Після закінчення дев’яти класів збира­юся навчатися у:

а)  10 класі;б)  ПТУ;в)  технікумі;г)   ліцеї, коледжі;д)  ще не думав (ла).

АНКЕТА ДЛЯ УЧНІВ 9-х класів

«Професійне самовизначення»

Прізвище:____________________________________________________________

Клас: _____   вік:  _______   дата заповнення:___________________________

Професія батьків:

мати:__________________________________________________

батько:__________________________________________________

1.  Які знання мене цікавлять най­більше: (вибраний варіант підкресліть)

а) природничі;   б)  суспільно-гуманітарні; в)  філологічні;   г) математичні; д) немає визначених (певних) зацікав­лень.

2. У вільний час люблю займатися: (вибраний варіант підкресліть)

 читанням; малюванням; в’язанням;  спортом; шиттям;  моделюванням;  музикою;     математикою;   майструвати;       займатися на комп’ютері; інше (напишіть)

3.   Після уроків у школі відвідую: (вибраний варіант підкресліть)

а)   спецкурси;б)  факультативи;в)  спортивні секції;г)   малу академію наук;

д)  комп’ютерні курси;    є)гурток крою і шиття;   ж)підготовчі курси при інституті;   з) музичну школу;   к) додатково займаюсь з репетитором.

4.   Після закінчення школи хотів (ла) би (б) обрати професію________________

5.   Вона мені дуже подобається, тому що_________________________________  

6.   В 10 класі хотів(ла) би (б)  навчатися за профілем:

а) природничо-математичний;   в) філологічним (українська мова або англійська мова);   г)  суспільно гуманітарному (історико-правовий)

7.   Після закінчення дев’яти класів збира­юся навчатися у:

а)  10 класі;б)  ПТУ;в)  технікумі;г)   ліцеї, коледжі;д)  ще не думав (ла).

Дякуємо вам за участь в опитуванні! Успішного вам навчання!


АНКЕТА ДЛЯ УЧНІВ 11-их КЛАСІВ

"Професійне самовизначення"

Шановні одинадцятикласники! Просимо Вас відповісти на запитання анкети. Ваші відповіді допоможуть нам у дослідженні мотивів вибору старшокласниками певної професії. На кожне запитання виберіть один із варіантів відповіді, запропонованих в анкеті, або напишіть свій варіант відповіді.

1. Чи визначилися ви з майбутньою професією?

так                                                                    ні

2. Що спонукало Вас обрати саме цю професію?

а) сімейна традиція;

б) порада батьків;

в) порада друзів;

г) порада вчителів;

д) вирішив(ла) сам(а);

е) Ваш варіант відповіді

3. Що було джерелом інформації про обрану професію?

а) розповіді батьків;

б) книги про професію;

в) розповіді вчителів;

г) теле-, радіопередачі про професію;

д) Ваш варіант відповіді

4. Що Ви знаєте про обрану професію?

а) професія престижна;

б) умови праці представників професії;

в) заробітна платня;

г) медичні протипоказання;

д) суспільна значущість професії;

е) вимоги професії;

ж) Ваш варіант відповіді ___________________________________

5. Обрана професія допоможе Вам:

а) реалізувати свої здібності;

б) розкритися у творчості;

в) стати цінною для суспільства людиною;

г) самовдосконалитися;

д) досягти високого положення;

е) Ваш варіант відповіді __________________________________________

6. Як ставляться батьки до Вашого вибору професії?

а) підтримали;

б) байдуже;

в) намагалися переорієнтувати на іншу професію.

Яку саме? _____________________________________________

Дякуємо за участь в опитуванні! Успішного вам навчання!


АНКЕТА

ВИВЧЕННЯ ПРОФЕСІЙНИХ НАМІРІВ СТАРШОКЛАСНИКІВ (9-11 класи)

https://5school.pp.ua/category/publications/proforiientatsiine-navchannia/

Метод дозволяє вивчити наявність готовності до вибору професії яка характеризує внутрішню усвідомленість самого факту вибору й визначеність професійних інтересів: що учень знає про свою професію, як може оцінити свої здібності, знання про фізичні та психологічні вимоги обраної професії.

Інструкція. Дайте відповіді на запитання (потрібне підкреслити),

1. Чим ви думаєте займатися після закінчення школи:

а) продовжити навчання у ВНЗ (якому?);

б) вступити до ПТУ, технікуму, середнього спеціального навчального закладу;

в) піти працювати на виробництво (яке?);

г) поєднувати роботу (яку?) з навчанням (яким?);

д) не знаю, чим буду займатися.

2. Якій професії, спеціальності ви хотіли б себе присвятити?

3.  Які вимоги, на вашу думку, ця професія ставить перед людиною:

а) необхідні загальні якості особистості;                                                        

б)    необхідні спеціальні якості особистості.

4.  Які вимоги висуває обрана вами професія до здоров’я людини? Як ви оцінюєте вашу професійну придатність за станом здоров’я?

5.  Якими ви уявляєте умови праці обраної вами професії?

6.  Як ви готуєте себе до обраної професії:

а) працюєте над розвитком системних знань, умінь та навичок, необхідних для даної професії;

б) виховуєте в собі загальні позитивні якості (працелюбність, самостійність у праці, наполегливість тощо);

в) розвиваєте спеціальні якості, необхідні для обраної професії.

7. Де виявляються ваші позитивні якості:
а) в школі на уроках;

б) у гуртках;

в) у позашкільних закладах;

г) вдома;

д) не знаю.

8. Чи знаєте ви, де можна отримати підготовку до обраної професії?

9. Де ви читали про обрану професію:

а) в художній літературі;

б) у науково-популярній;

в) у спеціальній.

10. З ким ви мали бесіду про обрану вами професію:

а) з учителем;

б)з батьками;

в) з товаришами-ровесниками;

г) із старшими товаришами, які мають цю професію;

д)      ні з ким не мав бесіди.

11.  Чи знаєте ви, що до обраної вами професії є близькі, споріднені з нею, якими ви могли б оволодіти? Якщо знаєте, назвіть їх.

12.   Коли ви обрали професію? Чи були зміни у вашому виборі? З яких причин ви міняли свій вибір?

13.   Якщо ви досі не обрали професії, то з яких причин?

14.   Ваше рішення з вибору професії остаточне, чи ви можете ще передумати?

15.   Хто справив на вас найбільший вплив у виборі професії:

а) батьки;

б) вчителі;

в) працівники виробництва;

г) товариші;

д) хтось інший?

16. На що ви орієнтувались, обираючи професію:

а) принести користь суспільству;

б) ця професія престижна;

в) хороша зарплата;

г) цікава та змістовна робота;

д) робота відповідає моїм можливостям.

17. Що, на вашу думку, необхідно, щоб бути хорошим спеціалістом:

а) попрацювати на виробництві;

б) закінчити ПТУ;

в) закінчити технікум;

г) закінчити ВНЗ;

д) випробувати себе в даній професії.

18.   Які матеріали і про яку професію ви хотіли б мати у своїй школі (бібліотеці)?

19.   На яких уроках учителі розповідають про професії та як часто?

20.   Які екскурсії на виробництво вам найбільше сподобались?

21.   Які зауваження виникли у вас після екскурсії:

а) щодо організації праці;

б) щодо бесіди про професію;

в) щодо умов виробництва;

г)  щодо показу технічного процесу;

д) інші зауваження.

22.  Скільки за останній рік було зустрічей з представниками різних професій, які з них викликали у вас найбільший інтерес?

23.  Як вам краще працювати:

а) індивідуально;

б) з товаришами;

в) в групі.

24.  Ким би ви хотіли бути в професійній групі: а)виконавцем; б) організатором.

25.  У яких предметних гуртках ви берете участь? У яких ще хотіли б займатися в школі та поза школою?

26.   В яких факультативних заняттях ви берете або хотіли б брати участь?

27.   Якою галуззю знань та вмінь ви захоплюєтесь:

а) про природу;

б) про науку;

в) про мистецтво;

г) про техніку;

д) про людину.

Обробка отриманих даних

Якісний аналіз відповідей дасть старшокласнику знання про загальні життєві плани (1, 6, 17, 27), захоплення та професійні наміри (2, 11, 12, 13, 20, 23, 24, 25, 26), знання про обрану професію (3,4, 5,11) та оцінювання школярем своєї придатності до неї (7,14), про оцінювання роботи педагогів та старшокласників щодо професійного самовизначення (б, 8, 9, 10,15,18,19,21,22).


Шановні учні! Пройдіть опитування про враження від дистанційного навчання за посиланням

.

Шановні батьки! Будь ласка дайте відповіді на запитання про дистанційну форму навчання за посиланням

.

Шановні колежанки і колеги! Будь ласка поділіться своїми враженнями про дистанційну форму навчання за посиланням

.

.

   

Так, звичайно, закінчується навчальний рік і потрібно зробити звортній звязок. Треба взяти аркуш: на одному боці написати "За що я можу сказати "спасибі" своїй роботі", а на іншому - "За що моя робота може сказати "спасибі" мені". До кожного потрібно написати щонайменше 20 тверджень. Шукайте моменти, чому ви важливі для своєї роботи.

.

.

.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.