За даними ВООЗ, кожні 45 секунд хтось позбавляє себе життя. Кожне самогубство має далекосяжні соціальні, емоційні та економічні наслідки та глибоко впливає на людей і громади в усьому світі.
Смерть дитини – це страшна трагедія. А самогубство дитини – це найгірша кара для батьків, яку тільки можна уявити. Однак тема підліткового суїциду стає на сьогодні все більш актуальною. Усе через суттєве зростання цього явища не тільки у всьому світі, а й в Україні. Упродовж жовтня у мережі з’явилося кілька окремих повідомлень про дітей, які загинули внаслідок падіння з висоти. За попередньою інформацією, випадки між собою не пов’язані.
Суїцид (лат. sui caedere — вбивати себе) — умисне спричинення власної смерті. Самогубство може бути серйозним наслідком таких психічних розладів, як депресія, тривожний і посттравматичний стресовий розлад, а також розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин тощо.
Зміни в поведінці дитини, що повинні насторожити
- Дитина дуже засмучена або замкнена протягом понад двох тижнів
- Дитина робить спробу або планує завдати собі шкоди, або говорить про суїцид
- У дитини трапляються раптові напади панічного страху без видимої причини, які можуть супроводжуватися прискореним серцебиттям та диханням
- Дитина бере участь у бійках або демонструє сильне бажання завдавати шкоди іншим
- У дитини нездорове ставлення до їжі, наприклад вона їсть дуже багато, або дуже мало, або занадто напружено займається спортом з метою скинути вагу
- Звичні повсякденні справи та заняття викликають у дитини сильне хвилювання або страх
- Дитині вкрай важко сконцентруватися або спокійно всидіти на місці
- Дитина вживає наркотики або алкоголь
- Через різкі перепади настрою в дитини виникають проблеми в стосунках із родиною та друзями.
Що робити батькам у даній ситуації?
Найголовніше, що мають зробити батьки для своєї дитини – довіряти їй, вміти слухати. Адже, за словами фахівців, більшість дітей діляться про те, що хочуть вчинити замах на своє життя. Переглянете свій стиль виховання. Виключіть із нього авторитарність. Ваша дитина дорослішає, відповідно, змінюються ваші стосунки. Допоможіть їй сформувати критичне мислення. У жодному випадку не ігноруйте погрози. Постійно говоріть та проявляйте любов. Наголошуйте, що з кожної проблеми завжди можна знайти вихід. Можливо, цей вихід не сподобається або він не такий ідеальний як хотілося, але він завжди є. Суїцид — це не спосіб розв’язання проблеми!
Для підлітків значущими людьми в цей час стають далеко не батьки. Тому не соромтеся звертатися до інших по допомогу. Можливо, це родич чи друг. Проаналізуйте та дізнайтеся, хто для вашої дитини авторитетна людина.
Якщо ви побоюєтеся, що ваша дитина-підліток завдасть шкоди собі або іншим, ви можете зателефонувати на “гарячу лінію” або звернутися до кваліфікованих спеціалістів.
Служби підтримки для цивільних
- Лінія Національної психологічної асоціації — 0 800 100 102 (з 10:00 до 20:00 щодня).
- Лінія емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції — 0 800 211 444 (з 10:00 до 20:00).
- Лінія міжнародної гуманітарної організації “Людина в біді” — 0 800 210 160.
- Лінії Київського міського центру психолого-психіатричної допомоги при станах душевної кризи — (044) 456 17 02, (044) 456 17 25.
-
Служби підтримки для ветеранів
- Ветеранська спільнота Veteran Hub — підтримка, психологічні та юридичні консультації.
- Коаліція ветеранських просторів — об’єднання 26 ветеранських організацій з різних куточків України та чатбот.
- Лісова поляна — центр психічного здоровʼя та реабілітації МОЗ України (www.lisovapoliana.com.ua) для ветеранів та ветеранок, людей, які пережили полон і тортури.
- Гаряча лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Мінветеранів для ветеранів та членів їхніх родин — 0 800 332 029 (цілодобово).
- ГО “Вільний вибір” — психологічна підтримка та реабілітація за телефоном (063) 64 64 991.
- Мобільний застосунок “База” — психологічна самодопомога для ветеранів та ветеранок.
- До підтримки ветеранів долучаються все нові проєкти, благодійні фонди та громадські організації — знаходьте їх на howareu.com.
-
Канали психологічної підтримки для дітей та підлітків
- ПОРУЧ — спільний проєкт МОН України, ЮНІСЕФ, Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та ГО “ВГЦ “Волонтер””. У рамках проєкту є онлайнові терапевтичні групи підтримки для підлітків.
- Teenergizer — це рух, який об’єднав підлітків із регіону Східної Європи та Центральної Азії. На сайті можна записатись на безоплатну консультацію від психологів та консультантів проєкту.
- Національна гаряча лінія для дітей та молоді від Ла Страда — 0 800 500 225 (зі стаціонарного) або 116 111 (з мобільного). Дзвінки безоплатні, анонімні, конфіденційні.
- Не дрібниці — безпечний підлітковий простір, який надає безоплатні консультації онлайн в боті (але консультують психологи, не автоматизовані механізми).
- Лінія від благодійного фонду “Голоси дітей” — телефонна лінія психологічної підтримки для дітей та батьків. Також можна записатись на очні консультації, якщо ваше місто є в переліку.
- Лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine — 7333 (цілодобово).
- ГО “Фонд Маша” — для жінок та дітей (м. Київ).
- “Коло сім’ї” — центр для дітей, молоді, майбутніх батьків, вагітних.
- Національна лінія з питань профілактики самогубств та підтримки психічного здоров’я Lifeline Ukraine — 7333.
- Лінія ГО “Ла Страда-Україна” — 0 800 500 335 (зі стаціонарного) та 116 123 (з мобільного).
- Контакт-центр МОЗ — 0 800 60 20 19.
- Mental Help — онлайн-платформа безоплатної професійної психологічної допомоги, створена в рамках проєкту USAID “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”.
- Консультації надаються анонімно, конфіденційно й безоплатно.